Venga

 

Stredný farmár

Ťahaná verzia

Nesená verzia

Objem 1800 l

Od 1560 / 1440 kg

Min. 90 / 140 HP

Sejací stroj navrhnutý tak, aby splnil požiadavky každého farmára. Pneusej Venga je ľahký stroj s úplne novou konštrukciou a vďaka modulárnemu systému je vyrábaný v dvoch verziách – nesenej a ťahanej. Integrovaním samostatnej hydraulickej nápravy dochádza k uvoľneniu spodných ramien traktora, čo robí tento stroj vhodným pre traktory s výkonom od 80 HP.

Sejací stroj je vyrábaný v pracovných záberoch 4 – 4,5 – 5 – 6 metrov. Zásobník stroja je o objeme 1 800 litrov. Nová konštrukcia umožňuje použiť výsevné jednotky DXD RC II, ktoré dokonale ukladajú osivo priamo do osivového lôžka. Pneusej Venga je navrhnutý pre zvýšenie plošnej výkonnosti pri minimalizovaní energetickej náročnosti. Pneusej Venga – znižuje vstupy, zvyšuje výnosy.

Hlavné
časti stroja

https://pneusej.sk/wp-content/uploads/2018/12/davkovaci-system.jpg

Dávkovací systém

Centrálne umiestnený ACCORD dávkovač umožňuje presné nastavenie dávky osiva. Dobrý prístup zaručuje jednoduché nastavenie a kalibráciu. Pohon dávkovača je riešený pomocou automatického systému zapínania podľa polohy nápravy stroja. Sejací stroj je možné vybaviť pohonom dávkovača elektromotorom.

Elektronické a kontrolné zariadenia

Drillmat III

V štandardnej výbave je riešený pohon dávkovacieho zariadenia mechanicky pomocou náhonu od ostrohového kolesa. V tomto prípade má zákazník možnosť využitia jednoduchého elektronického a kontrolného zariadenia Drillmat III, ktoré ponúka funkcie ako signalizácia minimálneho stavu osiva, elektronický hektáromer, kontrola otáčok ventilátora a kontrola dávkovača. V prípade záujmu je možnosť vybavenia tohto kontrolného zariadenia aj elekromagnetickými klapkami pre tvorbu koľajových riadkov.

https://pneusej.sk/wp-content/uploads/2018/12/drillmat-2.jpg
RDS ARTEMIS LITE

Sejací stroj je možné vybaviť aj elektronickým pohonomdávkovacieho zariadenia ARTEMIS LITE. Toto elektronické a kontrolné zariadenie ponúka pohon jedného dávkovacieho zariadenia pomocou elektromotora. Jednoduchá a presná kalibrácia sa vykonáva pomocou kalibračného tlačidla, ďalšou veľkou výhodu je zvyšovanie alebo znižovanie výsevnej dávky počas jazdy. Okrem týchto výhod ponúka elektronické zariadenie signalizíciu minimálneho stavu osiva, elektronický hektáromer, kontrolu otáčok ventilátora, kontrolu dávkovača, GPS pre snímanie rýchlosti a elektromagenitické klapky pre tvorbu koľajových riadkov.

Zásobník

Zásobník na osivo s kapacitou 1800 litrov minimalizuje prestoje. Dobrá prístupnosť zásobníka uľahčuje plnenie a čistenie stroja. Samorolovacia plachta sprístupní celkový otvor zásobníka, čím neprekáža pri plnení osivom z big-bagu.

https://pneusej.sk/wp-content/uploads/2018/12/zasobnik.jpg
https://pneusej.sk/wp-content/uploads/2018/12/venga-komfort-obsluhy-min-1.jpg

Komfort obsluhy

Ku komfortu obsluhy sejacieho stroja samozrejme patrí aj centrálne nastavenie prítlaku, jednoduché nastavenie makro a mikro výsevu, pohodlný prístup k zásobníku a jeho plnenie. Okrem iného farmári ocenia taktiež jeho vysokú výkonnosť pri nízkej energetickej náročnosťi a jednoduchú manévrovateľnosť. Všetky tieto faktory robia sejací stroj Venga jedinečným.

1. Modulárny systém

Modulárny systém umožňuje výrobu stroja v ťahanom a nesenom prevedení. Integrovaná hydraulická náprava nesie celú hmotnosť stroja, čím sa znižuje potrebný výkon traktora. Náprava je umiestnená pred výsevmi, čo zabezpečuje lepšie manévrovanie a sejbu už od okrajov poľa

2. Pohon ventilátora

Sejací stroj je štandarne vybavený mechanickým pohonom ventilátora, ktorý je špecifický nízkou nákladovou údržbou za príplatok je však možné sejací stroj vybaviť aj hydraulickým pohonom ventilátora, ktorý zlepšuje užívateľský komfort a životnosť ventilátora.

Mechanický pohon ventilátora

 

 

Hydraulický pohon ventilátora pre všetky traktory

 

 

Hydraulický pohon ventilátora pre traktory s ventilom na reguláciu prietoku

 

3. Výsevné pätky

Novo navrhnuté výsevné pätky sú určené na sejbu do mulču v najťažších pôdach s veľkým množstvom pozberových rastlinných zvyškov. Predsadenie diskov o priemere ø 325 mm podporuje samočistiaci efekt, čím zabraňuje lepeniu pôdy na disky a upchávaniu pätiek. Prítlak výsevnej pätky je 50 kg. Zákazníci majú možnosť výberu medzi oceľovým alebo plastovým stieracím diskom. Nastavenie prítlaku je centrálne, pomocou trapézovej skrutky.

Výsevné pätky RC II

 

4. Značkovače

Farmári ocenia hlavne konštrukciu značkovačov, ktorá umožňuje prejazd popod stromy a iné prekážky. Priemer disku spolu s plnenastaviteľným uhlom zaručujú viditeľné značenie aj v najťažších podmienkach. Špeciálna konštrukcia zaručuje rýchle sklápanie čo skracuje otáčanie a uľahčuje prejazd okolo prekážok.

5. Zavlačovací rám

Zavlačovací rám sa stará o optimálne prikrytie osiva pri sejbe. Veľkou výhodou je ľubovolné nastavenie sklonu a výšky zavlačovania.

4-stupňový schod

Zabezpečuje pohodlnú a bezpečnú dostupnosť k zásobníku osiva. Vďaka schodu nie je ani plnenie vrecami žiadny problém.

Hydraulická rýchlospojka

PPV3.2019.112 BSP 3/4“ (DN20) odporúča sa objednať spolu s hydraulickým pohonom ventilátora ak traktor nie je vybavený takouto koncovkou na voľnom prepade.

Hydraulický pohon ventilátora

Zlepšuje užívateľský komfort, ovládateľnosť a životnosť ventilátora. Nedochádza ku kolísaniu otáčok ventilátora a následnému upchávaniu výsevných pätiek – možnosť nastavenia otáčok. Výhodou je možnosť agregácie sejacích strojov s rôznymi strojmi na prípravu pôdy. Max. dovolený tlak v spätnom toku je 5 barov, min. potrebný prietok oleja 43 l/min, prevádzkový tlak 150 barov.

Hydraulický pohon ventilátora pre traktory s ventilom na reguláciu prietoku

Používa sa u traktorov, kde je možné regulovať prietok oleja priamo z kabíny traktora. Prepad hydraulického okruhu je vybavený koncovkou (rýchlospojkou) PPV3.2019.113 BSP 3/4“ (DN20), ktorá musí byť pripojená do voľného prepadu traktora.

Hydraulický pohon ventilátora pre všetky traktory

Používa sa u traktorov, kde nie je možné regulovať prietok oleja priamo z kabíny traktora, v tom prípade sa reguluje priamo na sejacom stroji prostredníctvom regulačného ventilu. Prepad hydraulického okruhu je vybavený koncovkou (rýchlospojkou) PPV3.2019.113 BSP 3/4“(DN20), ktorá musí byť pripojená do voľného prepadu traktora.

Kryt rozdeľovača na odstavenie polovice sejby stroja

Pri zakladaní porastu s ohľadom na koľajové riadky je občas potrebné vypnutie polovice šírky stroja pri prvom prejazde.

Mechanický hektáromer

Slúži na zaznamenanie zasiatej plochy v ha. Výhodou je jednoduchosť ovládania a životnosť.

Nosník so zavlačovacími pružinami

Zavlačovací rám sa stará o optimálne prikrytie osiva pri sejbe. Veľkou výhodou je ľubovoľné nastavenie sklonu a výšky zavlačovania.

Preemergentné značkovače

Vyznačujú stopy koľajových riadkov pred vyklíčením osiva pre účely preemergentného postreku alebo hnojiva. Ovládané sú cez elektroniku.

Redukčný kryt rozdeľovača

Slúži na zdvojnásobenie alebo strojnásobenie šírky riadkov. Výhodou je jednoduchá montáž.

Utláčacie koliesko

Hlavnou výhodou utláčacieho kolieska je držanie hĺbky sejby,, ktorá zabezpečuje rovnomerné ukladanie osiva po celom zábere sejacieho stroja aj pri nerovnom povrchu. Okrem toho utláčacie kolieska plnia funkciu valca, čím pritlačia pôdu k osivu. Vďaka týmto faktorom je osivo dokonalé uložené do osivového lôžka.

Závesná váha na kontrolu výsevnej dávky

Používa sa na kontrolu výsevnej dávky. Ľahkú čitateľnosť zaručuje 11 mm veľký LCD displej. Do vybavenia patrí klávesa tárovania a funkcia Data – Hold. Funkcia Auto – Off vypne váhu po 3 min. Váhový rozsah do 15 kg, rozlíšenie hmotnosti 20g.

Techncké údajeVenga 400Venga 450Venga 500Venga 600
Pracovný záber (m)44.556
Prepravná šírka (m)3333
Počet riadkov (ks)24/3230/3632/4040/48
Šírka riadkov (cm)16/12,515/12,515/12,515/12,5
Kapacita zásobníka (l)1800
Výsevné jednotkyDXD RCII
Prítlak výsevných jednotiek na jednu pätku (kg)50
Nastavenie prítlakucentrálne
Pohon ventilátora mechanicky 540 alebo 1000 ot./ min alebo hydraulicky
Hmotnosť bez osiva ťahanej verzie od (kg)1560166017601960
Hmotnosť bez osiva nesenej verzie od (kg)1440154016401840
Potrebná ťažná sila ťahaná verzia (HP)90100115120
Potrebná ťažná sila nesená verzia (HP)140140160160
Potrebná ťažná sila ťahaná verzia (kW)67748689
Potrebná ťažná sila nesená verzia (kW)104104119119
Pracovná rýchlosť (km/h)8-12
Výkonnosť (ha/h)3,2-5,53,8-6,24-6,84,2-7,5
Pripojenie ťahaná verziaťažné oko otočné 4 t
Pripojenie nesená verzia3- bodový záves kat.II
Rozmer plniaceho otovoru (m)1,87x0,90
Výška plnenia (m)2.3
Kypriče stôp kolies sejačky (ks)2x2
Kypriče stôp kolies traktora (ks)2x2
Pneumatiky 31x15,5-15

©2018 Pneusej Hlohovec s.r.o.web design and development by ds class s.r.o.