Fantom

 

Veľký farmár

Ťahaná verzia

Objem 3400 l

Od 3350 kg

Min. 130 HP

Sejací stroj pre dosiahnutie maximálnej efektívnosti. Pneusej Fantom je navrhnutý tak, aby minimalizoval pracovné operácie a uložil osivo s maximálnou presnosťou. Pasívna príprava pôdy dovoľuje zvýšenie pracovnej rýchlosti a prácu pri veľkom množstve rastlinných zvyškov. Vďaka rovnomerne rozloženej hmotnosti na pneumatický valec je povrch pôdy urovnaný a rovnomerne utlačený. Jedným prejazdom sa dokonale pripraví osivové lôžko. Pneusej Fantom vytvára rovnaké podmienky pre každé jedno zrnko.

Sejací stroj je určený pre stredných a veľkých farmárov. Momentálne sa ponúka v pracovných verziách 3 – 4 – 4,5 – 5 – 6 metrov. Veľkou výhodou sú pracovné disky, ktoré ponúkame o priemere 510 alebo 460 mm. Zásobník je pri všetkých verziách o objeme 3 400 litrov s možnosťou rozšírenia zásobníka o 1 400 litrov na prihnojovanie. Ak sa zákazník rozhodne aj pre prihnojovanie má možnosť výberu z dvoch variant a to prihnojovanie pred predné pracovné disky alebo za výsevnú pätku. Veľkou výhodou sú aj výsevné pätky, ktoré sú uchytené na gumových silentblokoch, čo zabezpečuje prítlak na výsevnú pätku až 120 kg/pätka.

Hlavné
časti stroja

https://pneusej.sk/wp-content/uploads/2018/12/davkovaci-system.jpg

Dávkovací systém

Centrálne umiestnený ACCORD dávkovací system umožňuje maximálne presné dávkovanie výsevu v rozsahu od 1 – 380 kg na hektár. Dávkovacím zariadením je možné siať hustosiate obilniny, ako aj olejniny od 1 mm do 10 mm. Dobrý prístup k dávkovaciemu zariadeniu zaručuje jednoduché nastavenie a kalibráciu. Obsluha ocení aj jednoduché nastavenie makro a mikro výsevu. Sejací stroj Fantom je pri 3 – 4 – 4,5 a 5 metrovej verzii vybavený jedným dávkovacím zariadením ACCORD, pri 6 metrovej verzii je sejací stroj vybavený dvomi dávkovacími zariadeniami. Sejací stroj je možné vybaviť aj elektropohonom dávkovacieho zariadenia.

Elektronické a kontrolné zariadenia

Sejací stroj Fantom je štandardné vybavený mechanickým pohonom dávkovacieho zariadenia. Zákazník má však možnosť vybavenia sejacieho stroja elektropohonom dávkovacieho zariadenia.

Drillmat III

V štandardnej výbave je riešený pohon dávkovacieho zariadenia mechanicky pomocou náhonu od ostrohového kolesa. V tomto prípade má zákazník možnosť využitia jednoduchého elektronického a kontrolného zariadenia Drillmat III, ktoré ponúka funkcie ako signalizácia minimálneho stavu osiva, elektronický hektáromer, kontrola otáčok ventilátora a kontrola dávkovača. V prípade záujmu je možnosť vybavenia tohto kontrolného zariadenia aj elekromagnetickými klapkami pre tvorbu koľajových riadkov.

https://pneusej.sk/wp-content/uploads/2018/12/drillmat-2.jpg
RDS ARTEMIS LITE

Sejací stroj je možné vybaviť aj elektronickým pohonom dávkovacieho zariadenia ARTEMIS LITE. Toto elektronické a kontrolné zariadenie ponúka pohon jedného dávkovacieho zariadenia pomocou elektromotora. Jednoduchá a presná kalibrácia sa vykonáva pomocou kalibračného tlačidla, ďalšou veľkou výhodu je zvyšovanie alebo znižovanie výsevnej dávky počas jazdy. Okrem týchto výhod ponúka elektronické zariadenie signalizíciu minimálneho stavu osiva, elektronický hektáromer, kontrolu otáčok ventilátora, kontrolu dávkovača, GPS pre snímanie rýchlosti a elektromagenitické klapky pre tvorbu koľajových riadkov.

RDS iSOCAN Artemis

Sejací stroj je možné vybaviť aj elektronickým pohonom dávkovacieho zariadenia RDS Artemis. Toto elektronické a kontrolné zariadenie ponúka pohon jedného až štyroch zariadení. Jednoduchá a presná kalibrácia sa vykonáva pomocou kalibračného tlačidla, výhodu zariadenia je zvyšovanie alebo znižovanie výsevnej dávky počas jazdy, ktoré ocení hlavne obsluha. Veľkým fenoménom dnešnej doby sa stáva ISOBUS kompatibilita, toto zariadenie nezaostáva a je s ISOBUS kompatibilné. Okrem hore uvedených výhod ponúka RDS Artemis aj funkcie ako : kontrolu dávkovacieho zariadenia, signalizáciu minimálneho stavu osiva, elektronický hektáromer, zobrazenie rýchlosti sejacieho stroja, tvorbu koľajových riadkov pomocou elektromagnetických klapiek, kontrolu otáčok ventilátora a odstavenie sejby polovice sejacieho stroja cez terminal.

https://pneusej.sk/wp-content/uploads/2018/12/rds-isocan-artemis.jpg

Zásobník

Sejací stroj je určený pre stredné a veľké farmy, preto je aj objem zásobníka štandardne pri všetkých verziách o kapacite 3400 litrov, čím minimalizuje prestoje. Okrem toho je v prípade prihnojovania možné zásobník rozšíriť o zásobník na prihnojovanie s kapacitou 1400 litrov. Prihnojovanie môže byť riešené dvomi spôsobmi :

  •  za výsevnou pätkou DD s aplikátorom hnojiva
  •  prihnojovanie pred prevým radom diskov na prípravu pôdy

//pneusej.sk/wp-content/uploads/2018/12/fantom-zasobnik-min.jpg

Zásobník rozšírený o 1400 litrov na prihnojovanie

1. Pohon ventilátora

Sejací stroj je štandarne vybavený mechanickým pohonom ventilátora, ktorý je špecifický nízkou nákladovou údržbou za príplatok je však možné sejací stroj vybaviť aj hydraulickým pohonom ventilátora, ktorý zlepšuje užívateľský komfort a životnosť ventilátora.

Mechanický pohon ventilátora

 

 

Hydraulický pohon ventilátora pre všetky traktory

 

 

Hydraulický pohon ventilátora pre traktory s ventilom na reguláciu prietoku

 

2. Príprava pôdy

Pneusej Fantom môže byť použitý do rôznych podmienok pretože jeho predná časť ponúka viacero možností.

Disky na prípravu pôdy

 

 

Predný lopatkový smyk

 

 

Kypriče stôp

 

3. Pneuvalec

Široké pneumatiky rovnomerne utláčajú povrch pôdy a tým prispievajú k spiatočnej konsolidácii osivového lôžka. Konštrukcia pneumatického valca obmedzuje upchávanie, čím sa zvýši priechodnosť stroja pri práci. Integrovaná zdvíhacia náprava zvyšuje stabilitu pri prejazdoch po ceste.

4. Výsevné pätky

Novo navrhnuté výsevné pätky DD coulters umožňujú presné uloženie osiva na dno osivového lôžka. Odpruženie pomocou gumových silentblokov vytvára možnosť plynulého nastavenia prítlaku, prítlak je hydraulický nastaviteľný. Výsevnú pätku je možné vybaviť aj aplikátorom na hnojivo.

Výsevná pätka DD coulters

 

 

Výsevná pätka DD coulters s aplikátorom hnojiva

 

5. Utláčacie koliesko

Každá výsevná pätka je vybavená prítlačným kolieskom, ktoré pomáha k presnému vedeniu výsevu aj pri vysokých rýchlostiach čo má za následok presné dodržanie hĺbky.

Hydraulická rýchlospojka

PPV3.2019.112 BSP 3/4“ (DN20) odporúča sa objednať spolu s hydraulickým pohonom ventilátora ak traktor nie je vybavený takouto koncovkou na voľnom prepade.

Hydraulický pohon ventilátora

Zlepšuje užívateľský komfort, ovládateľnosť a životnosť ventilátora. Nedochádza ku kolísaniu otáčok ventilátora a následnému upchávaniu výsevných pätiek – možnosť nastavenia otáčok. Výhodou je možnosť agregácie sejacích strojov s rôznymi strojmi na prípravu pôdy. Max. dovolený tlak v spätnom toku je 5 barov, min. potrebný prietok oleja 43 l/min, prevádzkový tlak 150 barov.

Hydraulický pohon ventilátora pre traktory s ventilom na reguláciu prietoku

Používa sa u traktorov, kde je možné regulovať prietok oleja priamo z kabíny traktora. Prepad hydraulického okruhu je vybavený koncovkou (rýchlospojkou) PPV3.2019.113 BSP 3/4“ (DN20), ktorá musí byť pripojená do voľného prepadu traktora.

Hydraulický pohon ventilátora pre všetky traktory

Používa sa u traktorov, kde nie je možné regulovať prietok oleja priamo z kabíny traktora, v tom prípade sa reguluje priamo na sejacom stroji prostredníctvom regulačného ventilu. Prepad hydraulického okruhu je vybavený koncovkou (rýchlospojkou) PPV3.2019.113 BSP 3/4“(DN20), ktorá musí byť pripojená do voľného prepadu traktora.

Kryt rozdeľovača na odstavenie polovice sejby stroja

Pri zakladaní porastu s ohľadom na koľajové riadky je občas potrebné vypnutie polovice šírky stroja pri prvom prejazde.

Kypriče stôp

Slúžia na prekyprenie pôdy za kolesami traktora.

Predný smyk ovládaný hydraulicky

Slúži na hrubé urovnávanie pôdy.

Preemergentné značkovače

Vyznačujú stopy koľajových riadkov pred vyklíčením osiva pre účely preemergentného postreku alebo hnojiva. Ovládané sú cez elektroniku.

Prstový smyk

Urovnáva povrch a zlepšuje štruktúru pôdy.

Redukčný kryt rozdeľovača

Slúži na zdvojnásobenie alebo strojnásobenie šírky riadkov. Výhodou je jednoduchá montáž.

Zrovnávač koľají pneuvalca

Vyrovnáva pôdu medzi kolesami pneuvalca v ľahkých pôdach.

Technické údajeFantom 300Fantom 400Fantom 450Fantom 500Fantom 600
Pracovný záber (m)344,556
Prepravná šírka (m)3
Počet riadkov (ks)18/2424/323630/4036/48
Šírka riadkov (cm)16,7/12,516,7/12,512,516,7/12,516,7/12,5
Kapacita zásobníka (l)3400
Výsevné jednotkydiskové DD
Prítlak vývesných jednotiekmax. 120 kg
Nastavenie prítlakucentrálne / hydraulicky
Pohon ventilátora1000 (ot. / min. ) alebo hydraulicky
Hmotnosť bez osiva (kg)35204950545061507200
Potrebná ťažná sila (HP)100 - 140130 - 170150 - 190180 - 230200 - 260
Potrebná ťažná sila (kW)75 - 10595 - 125110 - 140130 - 170150 - 190
Pracovná rýchlosť (km/h)10 - 18
Taniere na prípavu pôdy (ø mm)460 alebo 510
Výkonnosť (ha/h)2,4 - 4,33,2 - 5,83,6 - 6,54,0 - 7,24,8 - 8,6
Prepojeniezadné ramená traktora kat.III
Rozmer plniaceho otovoru (m)2,73x 0,97
Výška plnenia (m)2,6
Pneumatiky31 x 15,5 - 15

©2018 Pneusej Hlohovec s.r.o.web design and development by ds class s.r.o.